niedziela, 30 maja 2010

Chin japoński (spaniel japoński)

Nr wzorca wg FCI
Grupa IX, Sekcja 8, nr wzorca 206
Wzrost
ok. 25 cm
Waga
ok. 4 kg
Długość życia
ok. 13 lat

HISTORIA RASY
raj patronacki: Japonia

Pierwsze wzmianki o tej rasie zostały odnotowane w chińskim manuskrypcie datowanym na 57 r. p.n.e. Legenda głosi, że ich przodkowie wcale nie pochodzą z Japonii, lecz z Chin, a do Kraju Kwitnącej Wiśni dotarły jako prezent chińskiego dworu cesarskiego dla japońskiego możnowładcy. Inna teoria głosi, że były podarunkiem od władców koreańskich.
rzez wiele lat małe chiny miały status cesarskiej maskotki. Na Zachód trafiły dopiero w XVII wieku za sprawą brytyjskiego kapitana Searles’a, który został zauroczony wyglądem małych, kudłatych piesków. Do spopularyzowania chinów przyczynił się także amerykański kapitan Matthew Perry, który w 1853 roku sprowadził do USA kilka egzemplarzy tych psów. Dwa z nich zostały podarowane królowej brytyjskiej Wiktorii, dzięki czemu chiny zawładnęły sercami angielskich dam.
OPIS
ak przystało na rodowitego mieszkańca Dalekiego Wschodu, chin japoński niemal obnosi się ze swoim dostojeństwem. Niczym kot zachowuje dystans do tego, co dzieje się wokół niego. Z reguły jest obserwatorem życia domowego, choć nie oznacza to, że w ogóle w nim nie uczestniczy. Wręcz przeciwnie. Psiak ma wszak swoje chwile zadumy i nie narzuca się gościom swoim jestestwem, jednak bardzo często nachodzą go takie momenty, w których żywiołowość zwycięża nad wewnętrznym spokojem. Wówczas japońskiego china wszędzie pełno. Gdy najdzie go ochota na zabawę, będzie przyciągał uwagę swojego opiekuna, aby ten zapewnił mu odpowiednią rozrywkę.
en pełen wdzięku elegancik nie ma zbyt dużych wymogów mieszkaniowych. Wystarczy mu małe miejsce do spania – najlepiej oczywiście miękki fotel lub kanapa, gdyż legowiskiem na ziemi może, niestety, pogardzić.
iekiedy ciężko nauczyć go czystości, jednak gdy poświęci się temu odpowiednią ilość czasu, psiak w końcu zrozumie, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby.
hin jest psem rodzinnym i bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, dlatego nie należy zapominać o chwilach czułości przeznaczonych wyłącznie dla niego.
SZATA
rosta, długa, miękka, jedwabista
UMASZCZENIE
iałe z symetrycznymi czarnymi lub rudymi łatami
PIELĘGNACJA I POŚWIĘCANY MU CZAS
e względu na długą sierść, powinien być czesany dwa razy w tygodniu.

1 komentarz:

  1. Hello friend: I've been visiting your blog and I found "great", with good data.

    I would like to share with you and your readers more interesting information about the Japanese Chin dog breed.

    I hope you like my space "Dogs and Cats" and leave me a comment if you fancy.

    Greetings from Spain

    OdpowiedzUsuń