wtorek, 6 kwietnia 2010

Staffordshire Bull Terrier

Stafik - psy obronneInne nazwy tej rasy psów: Stafik, Staffie, Staffy, Stafford, Staffordshire, English Staffordshire Bull Terrier.

Długość życia 10 - 16 lat
Wielkość miotu
4 - 6 szczeniąt
Wzrost

Pies: 36 - 41 cm.

Suka: 33 - 38 cm.

Waga

Pies: 11 - 17 kg.

Suka: 10 - 16 kg.

AktywnośćWysoka
Szybkość uczenia się
Wysoka
Posłuszeństwo
Niskie
Stosunek do dzieci
Niebywale przyjazny i cierpliwy w stosunku do dzieci. W Anglii często jest nazywany "psia niania" z powodu swojej wielkiej miłości do nich. Będzie je chronił, jakby były jego własnymi szczeniętami.
Stosunek do obcych
Na ogół przyjaźnie nastawiony do ludzi
Stosunek do psów
Posiada naturalny, silny instynkt do walki z innymi psami, szczególnie tej samej płci. Chętnie prowokuje bójki z innymi czworonogami.
Stosunek do innych zwierząt
Stanowi duże niebezpieczeństwo dla zwierząt spoza kręgu swojej rodziny.

Wrażenie ogólne

Staffordshire Bull Terrier jest krótkowłosym, mocnym i dobrze zbudowanym psem, mniej niż średniego wzrostu. Jest atletycznie zbudowany, ale powinien być równocześnie bardzo żywy i zwinny. Ma dobrze umięśnione tylne nogi, szeroko rozstawione nogi przednie i dużą, w stosunku do wzrostu, kwadratową głowę. Uszy są zwinięte w kształcie płatka róży lub pół uniesione. Niezależnie od sytuacji, pies ten powinien sprawiać wrażenie dużej siły i mocy.

Szata

Krótka, gładka, gęsta i ściśle przylegająca do skóry.

Maść

Czerwona, płowa, biała, czarna lub niebieska, lub w którymś z tych kolorów z białym. Wszelkie tonacje pręgowane z białym.

Historia rasy

Staffordshire Bull Terrier powstał w Anglii na początku XIX w. poprzez skrzyżowanie Old English Bulldoga z miejscowymi terierami, takimi jak np. English White Terrier oraz Manchester Terrier. W rezultacie powstał pies łączący ogromną siłę fizyczną bulgoga z nieustępliwością i wojowniczością teriera. To właśnie Staffordshire Bull Terrier zapoczątkował całą grupę psów typu Bull & Terrier oraz zainspirował hodowców do dalszych krzyrżówek pomiędzy buldogami i terierami. To jest, więc "oryginalny" Bull-and-Terrier, a nie pies noszący nazwę - bullterier, który powstał nieco później.

W przeciwieństwie do bardzo popularnego poglądu, nazwa rasy nie pochodzi od hrabstwa Staffordshire, a od tawerny, gdzie powstał pierwszy wzorzec rasy. Wiele psów trafiło w XIX w. do USA, gdzie były krzyżowane z innymi rasami. Stając się większe i wyższe, doprowadziły do powstania ras American Staffordshire Terrier i American Pit Bull Terrier. Staffordshire Bull Terrier, czy też stafik, jak często nazywa się tego małego zawadiakę, pozostał na wyspach brytyjskich bez zmian fizycznych. Początkowo używano go do walk z bykami i z psami. Kiedy zostały one zakazane, stafik z powodzeniem stał się bardzo popularnym psem towarzyszącym i obronnym.

Temperament

Staffordshire Bull Terrier jest wiernym, czułym, inteligentnym i stosunkowo posłusznym psem. Jest znany jako niezawodny pies towarzyszący, doskonale sprawdzający się w roli psa rodzinnego. To pies niezwykle pewny siebie, doskonale zdający sobie sprawę z własnej siły, a przy tym bardzo odważny i nieustępliwy. Stafik jest bardzo aktywny, zawsze skory do zabawy, długiego baraszkowania na swoim terenie, czy też spaceru ze swoją rodziną. Właściciele tych psów często opisują je jako lojalne, wierne i zawsze chcące być w centrum uwagi

Nie jest to idealny stróż domu, w którym mieszka. Co prawda, jeżeli pojawi się jakiekolwiek niebezpieczeństwo, pies ten szybko je dostrzeże, gdyż nic nie ujdzie jego uwagi. Staffordshire Bull Terrier zaalarmuje swoim szczekaniem, jeżeli wyczuje że dzieje się coś niedobrego, ale jest na ogół przyjaźnie nastawiony do ludzi, nawet których nie zna. Dobrze sprawdza się jednak w roli psa obronnego. W sytuacji zagrożenia swojej rodziny, stanie bez wahania do walki i użyje siły stosownie do stopnia zagrożenia.

Stafik jest niebywale przyjazny i cierpliwy w stosunku do dzieci. W Anglii często jest nazywany "psia niania" z powodu swojej wielkiej miłości do nich. Będzie je chronił, jakby były jego własnymi szczeniętami. Pies ten dobrze współżyje z kotami i innymi zwierzętami domowymi, o ilei zna je od szczenięcia, ale nie należy mu ufać w kontaktach z nieznanymi mu zwierzętami.

Staffordshire Bull Terrier posiada naturalny, silny instynkt do walki z innymi psami, szczególnie tej samej płci. Nie należy puszczać go bez smyczy w miejscach publicznych. Niezbędna jest odpowiednio wczesna socjalizacja. Stafik powinien wiedzieć, że jakiekolwiek agresywne zachowanie wobec innych psów nie jest tolerowane.

Problemy zdrowotne

Najpoważniejsze są problemy z oczami, a wśród nich zdarzająca się czasami zaćma, choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, która jest jedną z przyczyn ślepoty. Zdarza się również dysplazja stawu biodrowego, która może być czasem zapobiegania poprzez ograniczanie nacisku na stawy, gdy szczeniak dorasta. Po prostu nie należy zachęcać szczeniaka do intensywnych biegów, oraz do gonienia po schodach. Jak wszystkie rasy psów typu "bull", stafik często ma problemy z "gazami" ale może to zostać ograniczone do minimum dzięki odpowiedniej diecie.

Pielęgnacja

Lśniąca i gładka sierść jest łatwa w utrzymaniu. Wymaga jedynie regularnego szczotkowania. Kąpanie tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Ta rasa psów linieje w stopniu umiarkowanym.

Idealny dom

Staffordshire Bull Terrier może z powodzeniem mieszkać w bloku, jeżeli ma okazję do codziennej dawki ćwiczeń. Jest cichym psem, nieszczekającym zbyt często, ale stosunkowo aktywnym nawet w mieszkaniu, więc domek z działką jest oczywiście lepszym rozwiązaniem.

Ćwiczenia

Stafik jest bardzo aktywny i uwielbia zabawę. Przeciąganie liny, pościgi jest jego ulubioną rozrywką. Nie należy jednak pozwalać psu wygrywać, gdyż może to wyrobić w nim przekonanie, że to on jest dominujący w swoim ludzkim stadzie. Pies ten potrzebuje dużej dawki codziennych ćwiczeń.

Wychowanie

Staffordshire Bull Terrier szybko się uczy, ale posiada bardzo silny charakter i jest psem dosyć upartym. To inteligentny pies, ale po prostu sam decyduje, co chce robić. Konsekwentny trening od szczeniaka jest najlepszym rozwiązaniem. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja szczeniaka, aby zaakceptował inne zwierzęta, gdy stanie się dorosły. Należy pamiętać, że stafik, który nie będzie miał okazji poznać innych psów, gdy jest jeszcze mały, zawsze chętnie będzie prowokował bójki z innymi czworonogami i stanowi duże niebezpieczeństwo dla innych zwierząt spoza kręgu jego rodziny.

1 komentarz:

  1. Witam moj Stafikk powiedzial Hau Hau po przeczyataniu artkulu :P

    OdpowiedzUsuń